Jarní sezóna startuje

Mladí hasiči z Hněvkovic se již od března připravují na novou soutěžní sezónu. Předehrou byla jejich účast na III. ročníku zimní halové soutěže štafet konané dne 23.března v hale TJ. Jiskra. Do Humpolce se sjely čtyřčlenné týmy z Kraje Vysočina v celkovém počtu  osmdesáti jedna družstev.

Duben je však spojen již víc jak deset let  s čtyřdenním pobytovým a poznávacím táborem. V letošním roce organizátoři vybrali pionýrskou základnu v jihočeském Žumberku, která se jim stala dočasným domovem ve dnech 24.- 28.4. Odcestovalo šestnáct dětí a sedm členů doprovodu. První den  se  mladí podívali do Nových Hradů, kde navštívili chráněnou krajinnou památku Terezčino údolí. Jedná se o anglický lesopark v údolí říčky Stropnice. Páteční dopoledne byla na programu návštěva Borovan a procházka tamní naučnou stezkou. Podvečer už proběhl na základně při tematických hrách na zahradě a v klubovně. Sobotní program byl rovněž nabitý. Dopoledne výprava odjela do Trocnova, kde si  v Památníku Jana Žižky prohlédli archeoskanzen. Tento areál přibližuje období konce čtrnáctého století. V expozici jsou k vidění stavby, dobové stavební postupy a část historické vesnice. Odpolední návštěva v nejjižnější zoologické zahradě České republiky  ve Dvorcích se setkala s největším zájmem malých účastníků. V závěrečném dnu tábora se nezapomnělo na prohlídku historické tvrzi v Žumberku, která je chráněnou kulturní památkou již od roku 1963. První historická zmínka o této tvrzi je datována rokem 1279. Sídlí zde pobočka Jihočeského muzea a výstavní expozice je zaměřena na historii méně známých řemesel z oblasti Novohradska. Pozornost je věnována i sklářství. 

Jaký by to byl závěr dubna bez pálení čarodějnic? Tuto  akci letos kompletně připravil místní Sbor dobrovolných hasičů. Poprvé pořadatelé zařadili tvořivou výtvarnou dílničku pro děti, následoval oblíbený lampionový průvod ze hřiště Rafanda k budově osadního výboru. Všechny čarodějné síly se však rozhodly spiknout a svými rejdy vyčarovaly extrémně silný vítr znemožňující  zapálit a bezpečně udržovat hlavní hranici. Ovšem účastníci s lampionem byli odměněni tradičním špekáčkem a o jeho opečení rozhodně nepřišli. Malý ohýnek hořel a tak zlé síly nakonec neuspěly. O hudební doprovod se postarala dvojice skvělých muzikantů, pánové Petr Hrach a Radek Vácha.V květnu už mladí hasiči naplno zahájí ligový ročník.  Čekají je soutěžní kola ve Velké Chyšce, Počátkách, jarní kolo hry Plamen v Kamenici nad Lipou a v červnu vyrazí do Rohovky. 

SDH Hněvkovice děkuje všem členům i sympatizantům, kteří si našli čas a pomohli s přípravou . Bez zájmu a ochoty nejde dělat nic.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *