Výročí Libuše Pamětnické

Dne 10.července uplynulo sto let od narození hněvkovické rodačky Libuše Pamětnické, naší významné regionální autorky. Působila nejprve jako učitelka a novinářka v Praze, kde v roce 1940 představila svoji prvotinu, román Břízy ve větru. Roku 1942 vychází básnická sbírka Malá princezna a následují Pohádky měsíčních večerů /1944/ vydané  již pelhřimovským Špronglovým nakladatelstvím.

V polovině padesátých let se vrací na Vysočinu, pracuje jako učitelka a věnuje se i nadále literární činnosti, kdy přispívá do různých periodik, zejména okresního týdeníku Nástup a měsíčníku Humpolecký zpravodaj.

Její básnická tvorba je spojena především  s Hněvkovicemi, Humpolcem a blízkým okolím. V roce 1983 vychází Rytmy kraje,sbírka je rozdělena do tří tematických celků, roku 1986 přichází Milování, básně k poslednímu rozloučení publikuje pod názvem Planutí a zhasínání /1991/ a o rok později sbírka poslední, pojmenovaná Kalendář srdce.

Do pamětí mnoha dětí se zapsala dodnes  nepřekonanou knihou pohádek a pověstí o tajemných bytostech, čertících a skřítcích žijících právě u nás, poblíž Hněvkovic. Ano, jsou to legendární Strašidla ze Zálesí /1992/. Tato kniha se dočkala roku 2017 doplněného vydání v nakladatelství Práh. 

Libuše Pamětnická  nás opustila náhle 16.10 1992

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *